Zakopane

Zastanawiasz się jakie miejsce wybrać, aby w miły sposób spędzić urlop zarówno latem, jak i zimą? Potrzebujesz sprawdzonego celu podróży, gdzie nigdy nie będziesz się nudzić? Postaw na Zakopane, w którym niezależnie od pory roku zawsze znajdziesz dla siebie i swojej rodziny coś ciekawego! 

ZAKOPANE: NOCLEGI I ATRAKCJE

Gdzie nocować w Zakopanem?

Zakopane oferuje mnóstwo miejsc noclegowych w różnorakich miejscach. Można zdecydować się zarówno na jeden z pokoi gościnnych, jak i na pensjonat lub ekskluzywny hotel. Wiele miejsc oferuje opcję śniadania lub nawet obiadu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o wyżywienie. Jeśli podróżujemy pociągiem lub autobusem, warto zdecydować się na miejsce noclegowe niedaleko dworca. To również dobra opcja dlatego, że to właśnie stamtąd odjeżdża dużo busów dowożących do miejsc, w których zazwyczaj parkingi szybko się zapełniają. 

Co robić wiosną i latem w Zakopanem?

Lato i wiosna to zdecydowanie najlepsze pory roku na wyjazd do Zakopanego, gdyż to właśnie wtedy można skorzystać z największej liczby atrakcji. Przekonajmy się co warto zobaczyć w Zakopanem wiosną i latem.

Bez wątpienia największą atrakcją dla każdej osoby przybywającej do Zakopanego jest najwyższe pasmo górskie Polski, czyli Tatry. Na pewno każdy Polak słyszał o Rysach, czyli najwyższym szczycie Tatr wynoszącym 2499 m n.p.m. Należy jednak pamiętać, że choć majestatyczny i piękny, ten szczyt nie jest dla każdego – aby go zdobyć trzeba być w naprawdę dobrej kondycji, zaopatrzyć się w odpowiedni strój, buty oraz zabezpieczenia. Dlatego zamiast wyprawy na Rysy proponujemy inne, nie mniej piękne szczyty oraz miejsca w Tatrach. Na początek warto wybrać się na krótką wycieczkę na jeden z mniejszych szczytów – np. na Gęsią Szyję lub na Nosala. Taka wspinaczka to dobry wstęp do dalszych wypraw. Będąc już w odpowiedniej formie, warto wybrać się na Giewont, który po Rysach jest najbardziej znanym i charakterystycznym szczytem polskich Tatr. Choć wejście na niego jest dość wyczerpujące, warto umieścić ten szczyt na liście swoich tatrzańskich „zdobyczy”.

Tatry to jednak nie tylko szczyty – nie zapominajmy o zjawiskowych dolinach, w których można spokojnie pospacerować i napawać się widokiem panoramy Tatr. Najpopularniejsze tatrzańskie doliny to Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska oraz Dolina Białego. Są one polecane szczególnie dla rodzin z dziećmi, gdyż charakteryzują się głównie płaską powierzchnią, która pozwala na swobodny przejazd wózkiem. Pod tym względem podobna jest również trasa nad Morskie Oko – to prosta asfaltowa droga nad malownicze jezioro, które także potrafi dostarczyć niesamowitych widoków.

Jak spędzić zimę w Zakopanem?

Zakopane to miasto, które dostarcza atrakcji nie tylko podczas ciepłych miesięcy, lecz również wtedy, gdy pogoda nie jest zbyt sprzyjająca. Spójrzmy co można robić w Zakopanem zimą.

Jeśli chcemy poszusować na nartach, to Zakopane jest bez dwóch zdań najlepszym miejscem, aby tego dokonać. Najwyższy szczyt, z którego można zjeżdżać to Kasprowy Wierch o wysokości 1959 m n.p.m. Prowadzi na niego kolej linowa, dzięki czemu można rozpocząć zjeżdżanie bez zmęczenia. Jednak Kasprowy Wierch to nie jedyne miejsce, z którego można zjeżdżać na nartach. W Zakopanem znajdziemy również Polanę Szymoszkową, która jest idealnym miejscem dla początkujących narciarzy, jak również nieco trudniejszą Polanę Gubałówkę.

Wszystkie drogi prowadzą na Gubałówkę

Trudno byłoby znaleźć osobę przebywającą w Zakopanem, która nie słyszała o Gubałówce. Ten niezwykle popularny zakopiański szczyt co ciekawe nie znajduje się w paśmie Tatr, lecz w Paśmie Gubałowskim. Rozpościera się z niego zapierający dech w piersiach widok nie tylko na Tatry, lecz również na całe Zakopane. 

Na Gubałówkę dostać się można na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszy z nich to kolejka linowo-terenowa składająca się z dwóch wagoników. Na pewno warto przejechać się nią choć w jedną stronę! Na Gubałówkę dostać się można także drugim rodzajem kolejki – kolejką krzesełkową dojeżdżającą na Butorowy Wierch, z którego przejść można do Gubałówki. Trasę na ten szczyt warto także pokonać pieszo, aby dokładnie przyglądać się panoramie z różnych wysokości. 

Gubałówka to jednak nie tylko niezapomniane widoki, lecz również możliwość zjedzenia pysznego posiłku w jednym z barów lub restauracji, wzięcia udziału w którymś z licznych organizowanych na tym szczycie festiwali lub koncertów albo zjechania na zjeżdżalni grawitacyjnej. Atrakcja ta pozwala na pokonanie trasy w kształcie serpentyny wózkiem, który może rozwinąć prędkość nawet do 23 km/h!